Аскеер 2023
УВАЖАЕМИ ЖУРНАЛИСТИ И СКЪПИ КОЛЕГИ
НОМИНАЦИИ
„ АСКЕЕР 2023“
(Изброяването на номинациите в отделните категории е по азбучен ред)
изгряваща звезда
Даниел Кукушев
Вилислава Кирилова
Владислав Стоименов
поддържаща женска роля
Надя Керанова
Мария Каварджикова
Цанка Цанева
поддържаща мъжка роля
Мартин Димитров
За ролята му на Крищоф в “Непоносимо дълги прегръдки” от Иван Вирипаев – Регионален център за съвременни изкуства – Топлоцентрала;
Кирил Недков
За ролята му на Иван в „Арт“ от Ясмина Реза – Младежки театър „Николай Бинев“;
Свежен Младенов
За ролята му на Кулигин в „Три сестри“ от Антон Павлович Чехов – Общински културен институт Театър „Възраждане“.
сценография
Мариета Голомехова
За „Дон Кихот“ от Мигел де Сервантес – Младежки театър “Николай Бинев” и „Старецът и морето“ от Ърнест Хемингуей – Драматичен театър „Николай О. Масалитинов“–Пловдив;
Никола Тороманов – Фичо
Николина Костова
костюмография
Мариета Голомехова
За „Дон Кихот“ от Мигел де Сервантес – Младежки театър “Николай Бинев”.
Никола Налбантов
За „Солунските съзаклятници“ от Георги Данаилов – Драматичен театър „Николай О. Масалитнинов“ – Пловдив;
Никол Трендафилова
За „Леонс и Лена“ от Георг Бюхнер – „Yalta Art Room“.
театрална музика
Давид Кокончев
Милен Кукошаров
Милен Апостолов
водеща женска роля
Елена Телбис
За ролята й на Жена в „Дишай“ от Дънкан Макмилан – Театрална работилница “Сфумато”;
Лилия Маравиля
За ролята й на Петра фон Кант в „Горчивите сълзи на Петра фон Кант“ от Райнер Вернер Фасбиндер – Театър „София“;
Светлана Янчева
За ролята й на Уини в „О, щастливи дни“ от Самюъл Бекет – Театрална работилница “Сфумато”.
водеща мъжка роля
Бойко Кръстанов
Йордан Ръсин
Владимир Пенев
моноспектакъл
„ВИКТОРИЯ“
От Йордан Славейков, режисьор Йордан Славейков, сценография Юлиана Войкова-Найман, с участието на Деница Даринова – I Am Studio;
„НЕВЕДЕНИЕ“
От Албена Ставрева, консултант Явор Гърдев, режисьор Албена Ставрева, сценограф Албена Ставрева, музика Мира Искърова, звуков дизайн Юлиан Стоичков, с участието на Албена Ставрева – Народен театър „Иван Вазов“;
„СТАРЕЦЪТ И МОРЕТО“
От Ърнест Хемингуей, сценична адаптация Александър Секулов, превод Димитри Иванов, постановка Красимир Ранков, сценография и костюми Мариета Голомехова, музика Мира Искърова, с участието на Красимир Ранков – Драматичен театър „Николай О. Масалитинов“ – Пловдив.
режисура
Александър Морфов
Крис Шарков
Марий Росен
най-добро представление
„АНТИГОНА“
По Жан Ануи – Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ – Плевен;
„ЧАСТИЦИ ЖЕНА“
От Ката Вебер – Народен театър „Иван Вазов“.
„ДИШАЙ“
От Дънкан Макмилан – Театрална работилница “Сфумато”;
драматургия
Яна Борисова
АКТРИСАТА
„АКАДЕМИЯ АСКЕЕР“ удостоява с Голямата награда
ЗА ЦЯЛОСТЕН ПРИНОС КЪМ ТЕАТРАЛНОТО ИЗКУСТВО
„АСКЕЕР 2023“
СЦЕНОГРАФЪТ
проф. СЛАВИ КОЛАЛОВ